V úterý 15.1. přišly do knihovny předškoláci. Pokračujeme v brněnských pověstech, tentokrát se děti dozvěděly něco o propasti Macocha a o tom, jak vzniklo její jméno. Na síti v knihovně přibyly obrázky Martina a macechy.

Dnes v úterý 22.1. dorazila do knihovny druhá skupina předškoláků a opět se děti dozvěděly, tak jako jejich předchůdci, o macoše, o tom jak pověst vznikla. Děti pak malovaly výjevy, na které se můžete podívat buď v knihovně, nebo ve fotogalerii.

Výsledek obrázku pro macocha

Ve středu zavítala do knihovny družina, prvňáci a druháci. Jsem ráda, že jsme navázali na tradici, kdy děti chodily jako předškoláci každý měsíc. Jakmile přejdou do školy, už bohužel na knihovnu není čas, takže aspoň tímto způsobem děti zůstanou s knihovnou v kontaktu.

Na úvod jsme shlédli krátký šot" Knihy nekoušou", pak jsme začali na pokračování číst knihu "Spolkla mně knihovna", první kapitolu. Jak to dál dopadne se děti dozví za měsíc, kdy opět přijdou.

Následně si děti prohlížely knihy a paní učitelky si vybraly do družiny četbu, kterou budou dětem číst.

Foto ve fotogalerii.

 

Ve čtvrtek 7.2. 2019 proběhly 2 akce.

Ve škole se uskutečnila beseda se spisovatelkou Michaelou  Fišarovou a byla úžasná. Spolu s ní vystupoval i pan Reil, který jezdí s ní. Střídavě dětem četli a vyprávěli. Děti beseda velmi zaujala, oba dva ji totiž pojali velmi zábavnou formou. První beseda byla pro 1.-3. třídu, další pro 4. a 5. třídu.

 

Ve čtvrtek taky začal kurz trénování paměti pro naše seniorky. Vede ho pan Zdeněk Gloz z Ratíškovic, celkem absolovují 10 lekcí.

Dnes, 19.2. proběhly 2 akce.

V 8 hodin ráno ve škole se čtvrťáky knihovnická hodina. děti se seznámily s online katalogem a webovými stránkami. Donesla jsem jim nové knihy ze kterých si pak vybraly. Za 6 týdnů ji přinesou do knihovny a budeme o nich diskutovat.

 

V 9 hodin pak přišli předškoláci a pokračovali jsme v brněnských pověstech, tentokrát to byl příběh o zkamenělém stádu.

 

Na fotky se můžete opět podívat ve fotogalerii.

26.2. se odehrál obdobný scénář jako před týdnem.

Tentokrát proběhla knihovnická hodina v páté třídě a pak do knihovny přišli předškoláci na brněnské pověsti.

Fota ve fotogalerii.

Dnes, 6.3. navštívila knihovnu opět družina. Děti si přinesly papírové knihy, které vytvořily, dostaly do nich razítko knihovny. Podívaly se, jak se obalují knihy, jak se svařují, jak se načítají a odčítají knihy ve výpůjčním protokolu a i si to sami zkusily. přečetli jsme si druhou kapitolu z knihy Spolkla mně knihovna, za měsíc se děti dočkají pokračování.

Dnes v úterý 2.4. a ve středu 3.4. přišli předškoláci a pokračovali jsme v brněnských pověstech, tentokrát O perkmonovi. Děti pak vyráběly zlaťáky z papíru, které jsem nalepila na hrnec a přidala k papírovému perkmonovi, opět nám visí na síti v knihovně.

Ve středu 3.4 navštívila knihovnu družina ve složení dětí z druhé a třetí třídy. Čteme z knihy "Spolkla mně knihovna". Pak jsem je seznámila s webovými stránkami naší knihovny, ukázala online katalog, fotogalerii  a upzornila je na další, pro ně důležité odkazy na našem webu. Děti si pak půjčily knihy, které si odnesly domů. Foto v galerii.

V úterý 9.4. proběhla ve čtvrté třídě beseda na téma sociální sítě, internet a kyberšikana. Děti se seznámily s tím, co je může v kyberprostoru potkat, zjistily, že nevíte kdo sedí na druhé straně monitoru, dostaly vytisknutý papír -desatero bezpečného internetu,shlédly nějaké videa včetně kyberšikany a pak následovala diskuse.

Výsledek obrázku pro bezpečnost na internetu

24.4. přišla do knihovny družina - mladší děti, prvňáci. Opět jsme pokračovali ve čtení knihy " Spolkla mně knihovna"

Jelikož zrovna ten den přišly nové knihy, děti se seznámily  s tím, jak vlastně funguje knihovní systém Clavius. Ukázala jsem jim čárové kódy, které lepily na knihy, vysvětlila jsem jim, jak dřív byly jen papírové průkazky. Zároveň jsem jim ukázala naše webovky a vysvětlila jim online katalog a  taky, kde se např. mohou na sebe podívat v naší fotogalerii.

Dnes, v úterý 7.5. přišly naposled v tomto školním roce předškoláci paní učitelky Málkové. Dočetli jsme poslední pověst "O rohaté hraběnce" kde se jedná o zlou hraběnku a její dceru. Po snězení hrušky jim narostly rohy a když slíbily polepšení dostaly jablka, po kterých jim zase odpadly. Taková verze Tří veteránů. Holky měly namalovat jablka, kluci hrušky. Celý výtvor nám visí na síti v knihovně. Bylo zde 19 dětí, tedy značný šum, někteří jedinci ne zcela soustředění na to co mají dělat, takže následně vznikla tato konverzace.

Paní učitelka:" Palošku, co máš malovat, jabka nebo hrušky?"

Palošek:" Já namaluju jahodu".

Jak vidíte, člověk se i v knihovně pobaví.

Dnes, 21.5. přišla druhá skupina předškoláků na brněnské pověsti. Dneškem jsme uzavřeli tento školní rok pro školku a setkáme se s nimi již jako s prvňáky.

Nicméně, opět jsem se nasmála. Čtu jim, že hraběnka byla jako máslo. A ptám se: " Děcka, co znamená, když se řekne, že je člověk jako máslo"

Děcka: " Je žlutý"

Já:" Ne děcka, spíš, jakou má povahu"

Ticho

Já:" Je hodný, zlý, nehodný, milý....jaký teda je?"

Chlapeček:" Je oranžový"

Jo, jo, člověk se zasměje.

Dnes, v úterý 29.5. nastal slavný den pro prvňáky. Všichni byli jmenováni čtenáři, nejprve  v knihovně předvedli jak umí číst a pak jsme se odsunuli do obřadní místnosti, kde jim pan starosta slavnostně předal knihy, čtenářské pasy, průkazky a omalovánky.

Na foto se můžete podívat ve fotogalerii.

V úterý 17.9. proběhlo před knihovnou veřejné čtení, v rámci soutěže JM čte. Zúčastnilo se ho 28 předškoláků, obě třídy MŠ. Četli jsme z knihy Spolkla mě knihovna. Hrozilo, že bude pršet, ale nakonec se počasí umoudřilo a vše proběhlo v pohodě.

Na fotky se podívejt ve fotogalerii.

V pátek 20.9.2019 proběhla ve škole beseda s panem Vydrou na téma komiksy. Měla velký úspěch, zúčastnila se ho postupně 2. a 5. třída. Fotky ve fotogalerii.

V úterý 1.10. se uskutečnila v rámci JM čte beseda s předškoláky a opět jsme kvůli nejistému počasí daly dohromady obě třídy.

Téma - "Bezpečná cesta nejen do knihovny". Jako první jsem přečetla pohádku od Ondřeje Sekory O hloupé huse, a pak se dětem začal věnovat náš policista Adam. Ukázal jim, jak přecházet bezpečně po přechodě, povykládal jim o výbavě kola a pak jsme přešli k policejnímu autu. Děti si ho mohly prolézt, pouštěly sirénu, troubily, blikaly majáky. Děti, které zrovna nebyly namačkané v autě, obklopily Adama a zaměřily se na jeho výstroj. S výkřikama "to sů půta" chtěly nasadit pouta, vysvětlit funkci pepřového spreje a baterky. Mezitím další hoši prchli o kousek dál s obuškem. Jak se situace uklidnila, auto bylo zavřeno a Adam měl na sobě opět veškerou výzbroj, vysvětlil ještě dětem čísla tísňového volání a jak si je lehce zapamatovat. Na fotky se můžete podívat na našich stránkách ve fotogalerii.

 

 

8.10. beseda 5. třída retro čtení, knihy mého dětství.

Image result for maly bobes"

 

Dnes 5.11. proběhla v MŠ - Berušky beseda na téma podzim. Pracovali jsme s knihou s obrázky Josefa Lady. Děti se dozvěděly, jak se žilo v dřívějších dobách.Pak vymalovávaly a vystřihovaly ovoce a " zavařovaly" jabka.

 

 

Dnes, v úterý 12.11. proběhla další beseda s předškoláky na téma podzim. 

Foto ve fotogalerii.

V úterý 19.11. začala v družině série besed na téma " Vznik písma". V první lekci se děti dozvěděly, něco o piktogramech, jeskynních malbách, tajemném písmu kipu starých Inků. Děti si budou zpracovávat pracovní listy. A v této lekci budou mít za úkol napsat větu v piktogramech, udělat uzly na provázku - písmo kipu a otisky rukou na papír, podle nálezu otisků rukou v jeskyni ve Španělsku.

Příští týden budeme pokračovat hieroglyfy.

V úterý 26.11. proběhla v družině další beseda, tentokrát na téma egyptské hieroglyfy. Děti si osahaly papyry, na pracovní listy budou psát různá slova hieroglyfy a namalují libovolného boha.

 

V úterý 3.12. se uskutečnily dvě besedy s předškoláky na téma " Staročeské vánoce"

Děti se dozvěděly jak probíhaly vánoce za starých časů a vyrobily si vánoční přání s andělem.